„Už se podzim blíží, už mě loupe v kříži…“ zpívá se v jednom oldschoolovém songu z dávných let minulých. Z úcty k autorům této hitovky se nehodlám pitvat v autentičnosti textu. Rým je rým a basta! Kdyby však hitmakeři vládli znalostmi z tradiční čínské medicíny, což díky totalitnímu režimu byla těžká utopie, zakomponovali by loupáni v kříži do vánočních balad. Věděli by totiž, že sychravý a vlhký podzim vládne především našim křehkým plicím a jejich životnímu parťákovi – tlustému střevu. Zvláštní dvojka, že? Zpívat však o problémech naší peristaltiky potažmo kvality stolice mi přijde žinantní i dnes!
„Duo plíce - tlusté střevo “ jedou totiž od září až do půli prosince na plný plyn! Pokud jim nedopřejeme, co si žádají, ukáží nám svou sílu i slabost, jak už to v duálním světě bývá.
A proto v podzimních dnech místo rýmů máme rýmu, hurcáme na celý svět, sípeme do papírových kapesníčků a spíláme létu, že nás opouští a že je nám smutno a že máme splíny a podzimní depky a blbou náladu… Právě na podzim pociťujeme mnohem více svíravé pocity v oblasti hrudníku, neumíme se pořádně nadechnout, dusíme se ve vlastních emocích a nastupujících nemocích.
Plícím jsou totiž po právu přisuzovány emoce smutku, bolesti a žalu. Z hlediska psychosomatiky jsou pro plíce zákeřná těžká životní traumata, jako třeba dlouhodobá samota, dramatický rozchod, úmrtí blízkého člověka. Tyto emoční zátěže způsobují plicím těžká zranění, která je oslabují a vyčerpávají. Těžce se nám dýchá, máme slabý hlas, energii taháme až z paty, ekzémy mají zelenou! Pokud se rozhodneme v tomto stavu setrvávat nebo si v něm dokonce hovět, s největší pravděpodobností onemocníme.
“Jak dýcháš, tak žiješ!“
Naše plíce tvoří ochranný zářící baldachýn všech dalších orgánů v těle. Zastávají zodpovědnou funkci prvního důstojníka našeho organizmu. Jsou ochranným respirátorem a tvůrcem energie celého těla. Bez jejich podpory by oběhový systém vody v našem těle stagnoval. Působí jako „ranní rosa a mlhovina“, která zvlhčuje a vyživuje všechny buňky a tkáně v našem těle. Fakt, že bez dechu bychom nepřežili, je tak jasný, jako že dýcháme!
Dost práce pro křehký orgán, který je přirovnáván k včelím plástvím, nemyslíte?
Když se k tomu začne zlobit i tlusté střevo, které je „druhým mozkem“ a důležitým nervovým systémem, máme zaděláno na velký problém. O tom však někdy příště.
Dopřejte proto svým plicím wellness v podobě pravidelných procházek v přírodě, bylinnými inhalacemi, eukalyptovými dýchacími meditacemi. Výborné jsou bylinné směsi na podporu funkce plic a pro posílení imunity. Dělejte si denně dobrou náladu maličkostmi. I na podzim může být život pestrý jako barevné listí na stromech.
Nevíte-li si přesto rady, můžete mě navštívit v mé Oáze Alterna. Pomocí akupunktury a dalších posilujících technik rozpohybujeme meridiány plic a tlustého střeva, podpoříme imunitu, doplníme životní energii a zharmonizujeme mysl.
To přec dává smysl!
Draha Fikáčková, Oáza Alterna